14.4 C
Pasvalys
2024 / 03 / 28

Atėjo pensijos kaupimo pasirinkimo laikotarpis – ką būtina žinoti?

Ar jau skaitėte?

Šarūnas Ruzgys, investiciju valdymo bendrovės vadovas.

Atėjus naujiems metams įsigalioja pensijų reforma – 2019 m. visi jaunesni nei 40 metų pilnamečiai dirbantys asmenys gaus arba jau gavo kvietimą pradėti kaupti pensijai. Tiems, kurie jau kaupia patys prisidėdami ir už tai gaudami paskatas, iš esmės niekas nesikeis, pasirinkimų metas laukia tų, kurie iki šiol nekaupė. Be to, startuoja naujo tipo gyvenimo ciklo fondai. Tad ką keičia naujoji reforma, ką pasirinkti tiems, kurie iki šiol papildomai pensijai nekaupė?

- Reklama -

„Nauja tai, kad nuo 2019 metų sausio visi pensijai papildomai nekaupiantys dirbantys Lietuvos gyventojai iki 40 metų bus įtraukti į pensijų kaupimą II pensijų pakopoje. Šiems žmonėms teks priimti sprendimą, ar jie nori būdami pensijoje gauti 20-30 proc. daugiau pajamų nei tie, kurie pensijos nekaups ir gaus tik Sodros pensiją, – sako Šarūnas Ruzgys, vienos Lietuvoje veikiančios investicijų valdymo bendrovės vadovas. – Pasirinkus kaupti papildomai, t. y. priėmus gautą kvietimą dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje, reikės patiems prisidėti 3 proc. nuo atlyginimo kas mėnesį už tai gaunant beveik 200 eurų paskatą per metus iš valstybės biudžeto (po 1,5 proc. kas mėnesį nuo praėjusių metų vidutinio šalies atlyginimo).

Jei asmuo turi ir gali rasti kitų galimybių sukaupti savo pensijai papildomų lėšų ir nuspręs pasirinkti kitus taupymo būdus, jis gali pareikšti valią atsisakyti kaupimo tokiu būdu iki 2019 m. birželio 30 d.“.

Iš esmės niekas nesikeis tiems, kurie iki šiol kaupė pagal formulę 2+2+2 – pensijai iš atlyginimo kas mėnesį skyrė 2 proc. ir dar 2 proc. gavo iš valstybės biudžeto. Nepaisant to, kad formulė kinta į 3+1,5, 3 proc. kaupimas bus dalinai kompensuotas sumažėjusiu mokesčių tarifu, o gaunama biudžeto paskata liks tokio paties realaus dydžio.

Be to, nuo 2019 metų kaupimas II pakopoje nebeturės įtakos „Sodros“ pensijai, t. y. „Sodros“ pensija proporcingai nebemažės kaip buvo iki šiol.

Kaupiantiems II pakopoje maksimaliai – trys pasirinkimai

- Reklama -

Pasak Š. Ruzgio, kiekvienas, iki šiol kaupęs maksimaliai, turi tris pasirinkimus.

Pirmasis – po Naujųjų metų pasikeitus kaupimo formulei į 3+1,5 sutikti su pokyčiu ir nieko nedarant tiesiog kaupti vietoj 2 proc. nuo atlyginimo, 3 proc.

Antrasis – sustabdyti kaupimą apie tai pranešant savo kaupimo bendrovei iki 2019 m. birželio 30 d. ir paliekant sukauptas lėšas fonde.

Trečiasis – nutraukti kaupimą ir sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ apie tai pranešant kaupimo bendrovei iki 2019 m. birželio 30 d.

- Reklama -

Pasirinkimai tiems, kas papildomai nekaupia

Iki šiol nekaupiantys asmenys arba kaupiantys minimaliai nuo 2019 m. turės keturis pasirinkimus – pradėti kaupti su palaipsniui didėjančia įmoka, iš karto kaupti su maksimalia įmoka, stabdyti kaupimą lėšas paliekant pensijos fonde ar atsisakyti papildomo kaupimo lėšas grąžinant Sodrai.

Palaipsniui didėjanti įmoka. Visi automatiškai bus pakviesti kaupti II pakopoje papildomai ir nuo savo atlyginimo prisidėti 1,8 proc., o iš biudžeto už tai gauti 0,3 proc. paskatą nuo vidutinio darbo užmokesčio. Paties žmogaus įmoka ir paskata didės 5 metus, kasmet po 0,3 proc., kol pasieks 3+1,5 proc. Šis pasirinkimas – savaiminis, tad nepasirinkus kitų, jis bus taikomas automatiškai.

Maksimali įmoka iš karto. Papildomai nekaupiantys asmenys iki liepos 31 d. gali pasirinkti iš karto į savo pensijų fondą nuo atlyginimo mokėti 3 proc. ir iš valstybės gauti maksimalią paskatą, t. y. 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio, kas, planuojama, sudarys apie 16,4 eurų per mėnesį. Tam reiktų kreiptis į savo bendrovę ir pateikti prašymą iki 2019 m. liepos 31 d.

Papildomo kaupimo atsisakymas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad iki šiol visai nekaupę dirbantieji iki 40 metų nuo 2019 metų bus automatiškai priskirti vienai iš kaupimo bendrovių. Tačiau bendrovę ar fondą žmogus gali pasirinkti ir pats, nelaukdamas kol toks veiksmas bus padarytas už jį. Tam reiktų pasirašyti sutartį su patinkančia bendrove nelaukiant automatinio įkėlimo. Visgi jeigu asmuo nuspręstų, kad kaupti papildomai nenori, apie šį sprendimą turės pranešti „Sodrai“ iki 2019 m. birželio 30 d.

Norintieji atsisakyti kaupti papildomai jau sukauptas lėšas gali arba palikti fonde, arba perkelti į „Sodrą“.

Naujovė – gyvenimo ciklo pensijų fondai

Dar svarbu žinoti, kad nuo 2019 m. atsiras gyvenimo ciklo principu veikiantys pensijų fondai. Tai bus visiškai nauja schema, kai investavimo strategija bus suderinta su fonde esančių dalyvių amžiumi.

„Jaunesni žmonės dalyvaus aktyvesnio investavimo fonduose, turinčiuose didesnę akcijų turto klasės dalį, o vyresni – mažesnę. Atitinkamai artėjant pensiniam amžiui toks fondas automatiškai keis savo investavimo portfelį taip, kad būtų naudingiau jame esantiems konkretaus amžiaus dalyviams. Sulaukus pensinio amžiaus konkretaus dalyvio turimas turtas bus perkeliamas į konservatyvų turto išsaugojimo fondą, iš kurio ir bus išmokamas. Paprastai sakant, pati bendrovė, kuri rūpinasi jūsų pensija, pagal jūsų amžių numatys jums naudingiausią investavimo strategiją. Jaunesniame amžiuje – drąsesnę, vėliau – tokią, kuri padės išsaugoti sukauptą turtą”, – paaiškina Š. Ruzgys.

Nekaupiantiems, po kelių dešimtmečių pensija siektų 182 eurų dabartine verte

„Skaičiuojama, kad kokybiškam gyvenimui pensijoje kas mėnesį reikia gauti bent 70-80 proc. šiandien gaunamo atlyginimo. Pensijos, kurias „Sodra“ užtikrina visiems socialinio draudimo įmokas mokantiems gyventojams, po kelių dešimtmečių sieks tik apie 25 proc. tuometinio vidutinio darbo užmokesčio. Jeigu tokius skaičius įvertintume šiandien, tai nuo vidutinio atlyginimo Lietuvoje, kuris dabar, atskaičius mokesčius, sudaro 728 eurus, tokia pensija sudarytų tik apie 182 eurus dabartine pinigų verte. Tai reiškia, kad ateityje, įvertinus demografinius pokyčius ir mažą gimstamumą, dabartinis jaunimas išeidamas į pensiją gyvens gerokai skurdžiau negu dabartiniai pensininkai“, – skaičiuoja Š. Ruzgys.

Pasak investicijų valdymo bendrovės direktoriaus, akivaizdu, kad siekiant užsitikrinti orią senatvę, būtina kaupti papildomai.

Nuo 2019 m. įsigaliosianti kaupimo formulė numato, kad norėdamas gauti apie 200 eurų paskatą iš valstybės biudžeto per metus, žmogus prisidės 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio, tačiau norint dar labiau pagerinti situaciją, bet kuris kaupiantysis gali nutarti kaupti daugiau, t. y. pradėti kaupti savanoriškai III pakopos pensijos fonduose už tai gaudamas mokestines lengvatas.

RegionoVerslas.lt – https://www.facebook.com/regionoverslas/

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Ar darželis tikrai tinka jūsų vaikui?

Psichologė įspėja, kada tėvams verta sunerimti Prasidėję nauji mokslo metai dažnai tampa tikru išbandymu ne tik moksleivių, bet ir darželį pradėjusių lankyti vaikų tėvams. Vaikų psichologai akcentuoja, kad sulaukti vaiko elgesio pokyčių jam pradėjus lankyti...

Dietologė įvardijo, kuri sviesto rūšis turėtų dažniau atsidurti mitybos racione: dabar geriausias metas jo...

Lydytas „ghi“ sviestas yra kepimo riebalų rūšis, plačiai naudojama Indijos virtuvėje. Pastaraisiais metais šio sviesto populiarumas išaugo ir kitose pasaulio šalyse. „Ghi“ gaminamas kaitinant sviestą, atskiriant vandenį ir pieno medžiagas bei taip paliekant grynus,...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...