10.5 C
Pasvalys
2024 / 03 / 29

Energijos ir stipraus imuniteto paslaptys rudenį: fizinė veikla, grynas oras, mityba ir vitaminai

Ar jau skaitėte?

sportasPoliklinikose ir šeimos klinikose dabar – pats darbymetis. Ilgos pacientų, besiskundžiančių peršalimu, nusilpusiu imunitetu, gerklės skausmu ar turinčių gripo simptomų, eilės prie gydytojų kabinetų nusidriekia kasdien. Kauno technologijos universiteto (KTU) Sporto centro trenerė Loreta Šapokienė dalinasi naudingais patarimais, kaip rudenį išvengti susirgimų ir dažnų vizitų pas gydytojus.

- Reklama -

Vartus ligų sukėlėjams atveria peršalimas, nusilpęs imunitetas, mažas fizinis aktyvumas, neteisingas organizmo grūdinimas, vardija KTU Sporto centro Laisvalaikio sporto ir sveikatingumo skyriaus Sporto ir mokymo bazių grupės trenerė L. Šapokienė. Specialistė pataria nevengti buvimo gryname ore, vartoti vitaminus, gerti daug vandens ir išlaikyti pastovų fizinį krūvį.

– Šaltuoju metų periodu, kai norisi sočiau pavalgyti ir šiltai įsisupus į apklotą pagulėti ilgiau, kodėl svarbu daugiau judėti, būti gryname ore?, – paklausėme KTU trenerės.

– Įvairūs fiziniai pratimai labai išjudina visą organizmą, suaktyvina medžiagų apykaitą bei deguonies įsisavinimą, teigiamai veikia širdies-kraujagyslių sistemą ir gelbsti norint išvengti peršalimo ligų.

Atsparumą ligoms didinsime jei neperšalsime, vengsime didelių oro temperatūros skirtumų ir skersvėjų. Net ir šaltuoju metų laiku reikia vėdinti patalpas – sudaryti skersvėjį nors 5-10 min., nes tai mažina patalpose esančių virusų plitimą, aprūpina mūsų organizmą deguonimi – labai svarbiu veiksniu kovoje prieš įvairias infekcijas.

Šaltuoju metų laiku labai svarbu pabūti gryname ore, nes tik pakankamas deguonies kiekis suteikia kūnui galimybę pačiam susigrąžinti pusiausvyrą bei stiprinti imunitetą. Deguonis ramina ir stabilizuoja nervų sistemos veiklą.

- Reklama -

kaip-sveikai-gyventi-rudeniVisai nesvarbu kokią fizinio aktyvumo formą pasirinkti – jogą, bėgimą, plaukimą baseine, svar­biau­sia, kad fizinis krūvis būtų pastovus ir saikingas. Sportas nuo 30 min­učių iki 1 val. per dieną dovanoja sveikatą ir stiprina imu­nitetą. Tuo tarpu dideli fiziniai krūviai silp­n­ina mūsų imuninę sis­temą: po fizinio krūvio 12 val. žmogus būna imles­nis įvairi­oms infekcijoms.

– Kaip reikia grūdintis, norint nepersišaldyti? Kokias klaidas daro žmonės, siekdami stipraus imuniteto?

– Grūdinimasis – tai kasdienis, tikslingai nukreiptas procesas, didinantis atsparumą šalčiui per specializuotas procedūras ir pratimus. Apie peršalimo ligų profilaktiką turime galvoti dar šiltuoju metų laiku.

Nuolat būdami gryname ore, poilsiaudami, mėgaudamiesi gamta, saule, grūdindami savo organizmą maudynėmis ežeruose, upėse, jūrose kaupiame jėgas žvarbiam rudeniui. Grūdintis reikia esant geros fizinės būklės. Išsekus grūdintis ir apskritai bet koks atšalimas yra neleistinas ir pavojingas.

- Reklama -

– Kaip reikėtų maitintis ir kokio režimo laikytis, kad šaltuoju metų sezonu galėtume džiaugtis gera savijauta ir energija?

– Šaltuoju metų laiku, kaip ir vasarą, galima reguliuoti savo kūno svorį laikantis sveikos gyvensenos ir mitybos principų.

Didžiausia klaida, daroma šaltuoju metų periodu – per dideli maisto kiekiai ir netinkamas maisto pasirinkimas. Atšalus orams daugelis griebiasi labai riebių ir kaloringų patiekalų. Žmonės dažniau renkasi paprastuosius angliavandenius, daugiausiai saldumynus, įvairius kepinius ar daug krakmolo turinčius produktus.

Valgoma per daug mėsos, vartojami riebūs padažai. Ilgėjant vakarams prasideda užkandžiavimai prie televizoriaus ekrano, pasirenkamas pasyvus gyvenimo būdas, suvartojama mažiau skysčių, dėl to silpnėja imuninė sistema, pradedame prastai jaustis, trūksta energijos ir ima pulti įvairios peršalimo, infekcinės ligos.

Reiktų stengtis neperkrauti organizmo sunkiu ir nepilnaverčiu maistu, vengti perdirbtų produktų, produktų, kuriuose yra daug cukraus, atsisakyti naktinių užkandžiavimų, o vartoti daugiau daržovių, vaisių.

Taip pat nepamirškime gerti vandens. Tik, skirtingai nei vasaros metu, reiktų gerti ne šaltą, o šiltą vandenį, pagardintą citrina ir šlakeliu medaus. Toks vanduo sustiprina imuninę sistemą, papildo organizmą taip reikiamu vitaminu C, kurio pagrindinė funkcija „šarminti“ organizmą ir kovoti su peršalimo ligomis. Keleto litrų vandens per dieną išgėrimas gali padėti numesti svorio, pagerinti virškinimo veiklą.

– Kokia fizine veikla rekomenduotumėte užsiimti artėjant žiemai ir žiemos metu? Ką patartumėte daryti tiems žmonėms, kurie po darbo neturi galimybės eiti į sporto klubą ar baseiną?

– Vienareikšmiško patarimo nėra. Tinka bet kuri fizinio aktyvumo forma – ar tai būtų sniego kasimas lauke, pasivaikščiojimas su augintiniu prie namų ar netoliese esančiame parke, namų ūkio darbai ir panašiai. Svarbu nors kiek judėti ir bent retkarčiais automobilį iškeisti į pasivaikščiojimą lauke ar, pavyzdžiui, pasikėlimą liftu – į lipimą laiptais.

– Kokie maisto produktai, vitaminai turėtų būtinai atsirasti kiekvieno mityboje, artėjant žiemos sezonui?

– Organizmui labai svarbu gauti pakankamus kiekius vitaminų. Mano nuomone, šaltuoju metų laikų vieni svarbiausių yra ne tik vitaminas C, kurio gausu vaisiuose ir daržovėse, bet ir vitaminas A – stiprus antioksidantas, dalyvaujantis įvairiuose organizmo apykaitos procesuose. Jo pakankamai daug yra kepenėlėse, kiaušiniuose, moliūguose, morkose, pomidoruose, obuoliuose, šaltalankiuose.

Labai svarbus ir vitaminas D, kuris organizme yra atsakingas už mineralinį balansą.

Vasarą jis gaminasi pats savaime, veikiamas saulės šviesos ir šilumos. Papildyti jo atsargas galime valgydami varškę, sūrį, riebią žuvį, grybus.

Vitaminas E eritrocitus mūsų kraujyje daro atsparesnius virusams. Jo ieškoti vertėtų aliejuose, žalios spalvos daržovėse, kukurūzuose, riešutuose ir daigintuose grūduose. Kaip ir šiltuoju metų laiku, taip ir atšalus orams labai svarbu laikytis sveikos ir pilnavertės mitybos principų.

Akvilė Sebežiova
Viešųjų ryšių projektų vadovė
Kauno technologijos universitetas

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Ar darželis tikrai tinka jūsų vaikui?

Psichologė įspėja, kada tėvams verta sunerimti Prasidėję nauji mokslo metai dažnai tampa tikru išbandymu ne tik moksleivių, bet ir darželį pradėjusių lankyti vaikų tėvams. Vaikų psichologai akcentuoja, kad sulaukti vaiko elgesio pokyčių jam pradėjus lankyti...

Dietologė įvardijo, kuri sviesto rūšis turėtų dažniau atsidurti mitybos racione: dabar geriausias metas jo...

Lydytas „ghi“ sviestas yra kepimo riebalų rūšis, plačiai naudojama Indijos virtuvėje. Pastaraisiais metais šio sviesto populiarumas išaugo ir kitose pasaulio šalyse. „Ghi“ gaminamas kaitinant sviestą, atskiriant vandenį ir pieno medžiagas bei taip paliekant grynus,...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...