13.1 C
Pasvalys
2024 / 04 / 27

Planuojate vizitą į polikliniką? Štai ką turite žinoti

Ar jau skaitėte?

Nuotrauka Arya Pratama iš Unsplash.

Tik išties neatidėliotina medicinos pagalba, rūpestingai atskirtos pacientų grupės ir pastangos įkurti mobiliąsias komandas koronaviruso tyrimams atlikti – tai sostinės asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) strategija artimiausioms savaitėms ar mėnesiams – karantino laikotarpiui.

- Reklama -

Visas ambulatorinėse medicinos įstaigose taikytinų darbo organizavimo priemonių (arba principų) planas vakar buvo parengtas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir ASPĮ vadovų pasitarime.

Vilniaus miesto savivaldybė pagal Vyriausybės nutarimą nuo šiandien šalies mastu įvedus karantiną, siekdama sustabdyti koronaviruso plitimą, keičia sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimą.

Jau šiandien, kovo 16 d., visi užsiregistravusieji tiek pas šeimos gydytojus, tiek pas gydytojus specialistus, sulauks SMS žinučių su įspėjimu dėl poliklinikų darbo perorganizavimo. Įvedus karantiną, operacijos, apsilankymai poliklinikoje stabdomi. Sprendimą dėl planinės konsultacijos suteikimo individualiu atveju priims gydantis gydytojas. Gyventojams nurodoma likti namuose, esant būtinybei, skambinti poliklinikų registratūrų telefonais. Informacija apie karantino sąlygas bus siunčiama ir turimais el. pašto adresais.

Taip pat dėl koronaviruso galite skambinti Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 (pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; norint pasikonsultuoti, kilus klausimų) – visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai.

Paslaugų teikimas nuotoliniu būdu

- Reklama -

Vienas aktualiausių karantino laikotarpio klausimų – paslaugų teikimas, kaip kad vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymas, konsultacijos, el. nedarbingumo pažymėjimų išdavimas ir tęsimas, gydytojų tarpusavio konsultacijos, būtinųjų tyrimų paskyrimas, slaugytojo konsultacijos, bus organizuojamas nuotoliniu būdu.

Keičiasi lankymosi pas šeimos gydytojus tvarka

Ypatingas dėmesys bus skiriamas šeimos gydytojų priėmimų perorganizavimui, numatant pacientų srautų valdymą. Pacientai turėtų nenustebti dėl to, kad prie kiekvieno įėjimo į sveikatos priežiūros įstaigą lauks „filtras“ – darbuotojai aiškinsis paciento atvykimo priežastį, matuos temperatūrą ir skirstys pacientus – pas gydytoją, namo, gauti nuotolines sveikatos paslaugas. Atkreiptinas dėmesys, kad internetinė registracija apsilankymui pas gydytoją bus sustabdyta, bet atidaryta internetinė registracija nuotolinei sveikatos paslaugai.

Rūpinantis apylinkės gydytojų sveikatos apsauga, bus atskiriami pacientų srautai: karščiuojantys, nekarščiuojantys, norintys nuotolinės sveikatos priežiūros paslaugos. Diferencinei diagnostikai atlikti naudoti bus atliekami gripo greitieji testai.

- Reklama -

Atidedamos planinės konsultacijos

Karantino metu visuotinai nustatomas planinių konsultacijų, diagnostinių, profilaktinių ir gydomųjų paslaugų atidėjimas. Išimtis tik pagalba ir paslaugos, kurių nesuteikus, pacientui atsirastų poreikis būtinajai medicinos pagalbai arba reikšmingai pablogėtų paciento būklė. Gydytojai specialistai konsultacijas teiks pagal būtinybę. Jau užsiregistravusieji gydytojų specialistų paslaugoms pacientai artimiausiu metu turėtų sulaukti poliklinikų darbuotojų skambučių – bus siekiama individualiai išsiaiškinti konsultacijos poreikį, nebūtinosios bus atšauktos.

Atidedamos planinės konsultacijos

Vilniečiai turi žinoti, kad karantino metu visuotinai nustatomas planinių konsultacijų, diagnostinių, profilaktinių ir gydomųjų paslaugų atidėjimas. Išimtis tik pagalba ir paslaugos, kurių nesuteikus pacientui atsirastų poreikis būtinajai medicinos pagalbai arba reikšmingai pablogėtų paciento būklė. Gydytojai specialistai konsultacijas teiks pagal būtinybę. Jau užsiregistravusieji gydytojų specialistų paslaugoms pacientai artimiausiu metu turėtų sulaukti poliklinikų darbuotojų skambučių – bus siekiama individualiai išsiaiškinti konsultacijos poreikį, nebūtinosios bus atšauktos.

Paslaugų namuose teikimo ribojimas

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos įspėja, kad bus ribojamas ir paslaugų namuose teikimas, išskyrus ambulatorines slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugas namuose. Stabdomos, tai yra atidedamos, visos ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugos, išskyrus tuos atvejus, kurių nesuteikimas lemtų paciento neįgalumą.

Atidedami profilaktiniai ir privalomi patikrinimai

Atidedami profilaktiniai patikrinimai ir prevencinių programų vykdymas, tarp jų ir privalomieji sveikatos mokymai (pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių, alkoholio, narkotinių ir psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikio žmogaus sveikatai). Stabdomi ir privalomi sveikatos tikrinimai (vairuotojų sveikatos, norinčiųjų įsigyti ginklą, licencijavimui, įsidarbinant, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika ir kt.).

Tęsiami skiepai ir paslaugos būsimoms mamoms

Nėščiųjų priežiūra tęsiama – ji bus atliekama kaip numatyta pagal teisės aktus, srautus organizuojant tam tikromis įstaigos nurodytomis valandomis.

Nenutraukiami ir planiniai skiepijimai, bet bus rūpinamasi jų perorganizavimu.

Odontologijos paslaugos bus atidedamos, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos užtikrinimą.

Vilniaus miesto savivaldybė sieks medikus reikiamai aprūpinti medicininėmis kaukėmis ir respiratoriais, pirštinėmis, vienkartiniais chalatais. Sostinės sveikatos priežiūros įstaigų vadovai užtikrins, kad būtų vykdoma darbuotojų rotacija, o darbuotojai, esantys rizikos grupėje dėl amžiaus ir sveikatos būklės (lėtinės ligos), neteiktų paslaugų, kurioms būtinas tiesioginis kontaktas su pacientu.

Poliklinikos patalpose veikiančios vaistinės bus informuotos, kad ribotų laukiančiųjų asmenų skaičių ir susibūrimą, aptarnautų per langelį.

Įvertinus vis augantį poreikį atlikti tyrimus dėl koronaviruso, aptarta galimybė kurti Vilniaus mieste mobiliąsias komandas koronaviruso tyrimui imti taip, kaip tai daroma kitose šalyse. Taip būtų apsaugotos ir taip didelius pacientų srautus turinčios ASPĮ.

Numatoma, kad tam tiktų patalpos buvusios infekcinės ligoninės Birutės g. arba ligoninės Antakalnio g. 124 – jose yra atskiri įėjimai, laboratorijos patalpos, galimybė privažiuoti prie durų, kad tyrimas būtų paimtas automobilyje sėdinčiam asmeniui. Darbai įgyvendinant šį projektą pradedami jau šiandien.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Ar darželis tikrai tinka jūsų vaikui?

Psichologė įspėja, kada tėvams verta sunerimti Prasidėję nauji mokslo metai dažnai tampa tikru išbandymu ne tik moksleivių, bet ir darželį pradėjusių lankyti vaikų tėvams. Vaikų psichologai akcentuoja, kad sulaukti vaiko elgesio pokyčių jam pradėjus lankyti...

Dietologė įvardijo, kuri sviesto rūšis turėtų dažniau atsidurti mitybos racione: dabar geriausias metas jo...

Lydytas „ghi“ sviestas yra kepimo riebalų rūšis, plačiai naudojama Indijos virtuvėje. Pastaraisiais metais šio sviesto populiarumas išaugo ir kitose pasaulio šalyse. „Ghi“ gaminamas kaitinant sviestą, atskiriant vandenį ir pieno medžiagas bei taip paliekant grynus,...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...