Apie sveikatos draudimo aspektus – Pasvalio socialiniams darbuotojams

0
331
Paskaitos dalyviai. Nuotrauka Panevėžio teritorinė ligonių kasos.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) plėtoja iniciatyvą suteikti daugiau žinių apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) socialinės rizikos, gyvenimiškų įgūdžių stokojančioms, atokiau nuo miesto, miestelio centrų gyvenančioms šeimoms per seniūnijų socialinius darbuotojus, savivaldybių socialinių paslaugų centrus.

Šią savaitę Panevėžio TLK atstovai lankėsi Pasvalio rajono savivaldybėje, į kurią buvo susirinkę seniūnijų ir Pasvalio socialinių paslaugų centro socialiniai darbuotojai. Išgirsti apie problemas, susijusias su PSD, atvyko ir Pasvalio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Stanislovas Kiudis, Savivaldybės gydytoja Dalia Vasiliūnienė, Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėja Ramutė Ožalinskienė.

Susitikime Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vedėja Sigita Paulauskienė išdėstė, kurios gyventojų grupės turi teisę į PSD valstybės lėšomis ir kaip šita teise galima pasinaudoti. Kalbėta apie valstybės lėšomis draudžiamas labiausiai socialiai pažeidžiamų asmenų grupes – bedarbius, socialines ar našlaičio išmokas gaunančius, neįgaliuosius slaugančius, vaikus auginančius, visuomenei pavojingomis ligomis (dažniausiai tuberkulioze) sergančius asmenis, pensininkus ir kt.

GAS vyresnioji specialistė Pasvalyje Jurgita Prakapienė prisiminė, su kokiomis pagrindinėmis problemomis susiduria Pasvalio rajono gyventojai ir kaip šios problemos yra sprendžiamos. Socialiniams darbuotojams ji dėkojo už pagalbą padedant senyvo amžiaus, negalią turintiems žmonėms pristatyti ligonių kasai dokumentus, suteikiančius teisę gauti dantų protezavimo išlaidų kompensacijas.

Nemažai dėmesio susitikime skirta PSD įmokų mokėjimo tvarkai apžvelgti, papildomo mėnesio, per kurį reikia susitvarkyti PSD (jo galiojimui pasibaigus), akcentams išdėstyti. Paaiškinta, kaip nepadaryti žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui, kodėl vykstant į užsienį reikalinga Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), detaliau kalbėta apie pasikeitimus dantų protezavimo PSDF biudžeto lėšomis tvarkoje, šioje srityje pasitaikančias gyventojų problemas, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką ir pan.

Pasvaliečius domino, kokios yra realios PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamo dantų protezavimo paslaugų apimtys, ar ESDK turi galiojimo terminą ir koks jis yra, kokios yra PSD įmokos turintiesiems būtinąjį darbo stažą senatvės pensijai gauti, bet dar vykdantiems veiklą.

Renginyje kalbėta apie nepagrįstus gyventojų prašymus užskaityti PSD įmokas atgaline data, galimybę vienam iš tėvų, auginančiam nepilnametį vaiką ar turinčiam 2 ir daugiau vaikų, patvirtinti sveikatos draudimą valstybės lėšomis, o vėliau jį perleisti sutuoktiniui, netekusiam darbo, dantų protezavimo išlaidų kompensacijų paveldėjimą ir kt.

Diskusijos dalyviams atsakyta į klausimus, pasiūlyta kreiptis į ligonių kasą, jei kyla kokių nors neaiškumų ar papildomų klausimų. Taip pat palikta ligonių kasų lankstinukų įvairiomis temomis.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa